Tréning a jeho úloha pri chudnutí

Pri pojme tréning si ľudia často predstavia tvrdo trénujúcich športovcov, ktorí s vypätím všetkých síl zdvíhajú činku alebo bežia po trati a kričia od bolesti. Nie je však vhodné porovnávať profesionálnych športovcov ktorí trénujú a teda pracujú naplno aby si zarobili peniaze s rekreačným športovcom ktorí cvičí alebo trénuje pre zdravie a dobrý pocit. Samozrejme aj pri rekreačnom tréningu treba telo udržovať v určitej intenzite a nie prísť do fitnescentra len preto aby sme si spravili čiarku v diári za účasť.


Prečo mám cvičiť aj keď sa zdravo stravujem?

Akákoľvek fyzická aktivita vyvoláva v tele procesy, ktoré urýchľujú metabolizmus. Pravidelné športovanie pomáha podporovať nie len správe trávenie a odbúravanie tukov, ale zabezpečuje aj správne fungovanie všetkých orgánov a svalov na tele.

V dnešnej dobe väčšina ľudí nie je nútená v zamestnaní vykonávať fyzickú aktivitu. Celé fungovanie tela sa tým spomaľuje a pokiaľ chce „prepnúť na vyššie obrátky“ jednoducho to nejde. Výsledkom je nižšia produktivita, pocit únavy a v neposlednom rade aj ukladanie tukových zásob. Je to uzavretý cyklus, ktorý veľmi dobre funguje a telo neustále spomaľuje.

Na narušenie tohto cyklu je potrebné dodať telu impulz. Prvým môže byť práve zlepšenie stravovacích návykov. Pokiaľ ale nezačneme cvičiť, telo si zvykne na nižší energetický príjem a kolobeh s priberaním opäť funguje. To je najčastejší prípad, keď ľudia hovoria : „Veď ja už ani nič nejem a aj tak priberám.“

Jesť nič sa nedá, naopak meniť systém tréningu, jeho intenzitu alebo štýl je možné prakticky neustále a práve preto je pri formovaní postavy nutné zaradiť športovú aktivitu.

Prečo práve tréning v posilňovni?

V posilňovni je možné precvičiť celé telo a teda všetky svalové partie. Pri systematickom tréningu dochádza k precvičeniu celého tela a teda žiadna partia nezaostáva. Naopak pokiaľ cítime nedostatky na určitých problémových partiách, môžeme sa na ne v posilňovni zamerať. Výsledkom je súmerná postava, celkový lepší fyzický ale aj psychický stav.

Prečo potom ešte aeróbny tréning?

Po precvičení všetkých svalových partii je vhodné zaradiť na koniec tréningu aeróbne cvičenie. Môže ním byť cvičenie na trenažéroch (bicykel, bežiaci pás, eliptický trenažér) alebo aj svižná chôdza či beh domov. Práve aeróbne cvičenie pomáha urýchľovať metabolizmus a odbúravať tuky. Takýto druh cvičenia je možné prevádzať aj bez posilňovacieho tréningu, vtedy by však malo trvať aspoň 45 minút pri stredne vysokej intenzite.